داستان موفقیت موسس علی بابا جک ما، سومین فرد ثروتمند چین

داستان موفقیت موسس علی بابا جک ما، سومین فرد ثروتمند چین

جک ما، موسس و مدیر عامل علی بابا در حال حاضر سومین فرد ثروتمند در کشور چین است.

سرمایه فعلی جک ما در حدود ۴۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است که شامل ۷٫۸ درصد از سهامش در علی بابا و نزدیک به ۵۰ درصد از سهامش در خدمات پرداخت علی پی می باشد.

زندگی جک ما یک داستان واقعی از فقر تا ثروت است. او در فقر در چین بزرگ شد، قبل از موفقیت در سومین شرکت اینترنتی اش، علی بابا، دو بار در آزمون های ورودی به کالج رد شد و درخواست های استخدامش در بسیاری از مشاغل از جمله کی اف سی رد شد.

 

تولد و کودکی

جک ما (ای.کی.ای. ما یون) در ۱۵ اکتبر سال ۱۹۶۴ در شهر هانگجو، واقع در بخش جنوب شرقی چین به دنیا آمد. او یک برادر بزرگتر و خواهر کوچکتر از خودش دارد. او و خواهر برادرانش در دورانی بزرگ شدند که کشور چین در حال مستقل شدن از غرب بود و خانواده او ثروت چندانی نداشتند تا بتوانند از پس خرج های زندگی بر بیایند.

جک ما بچه ای لاغر و استخوانی بود و اغلب با دیگر همکلاسی های خود دعوا می گرفت. “من هیچ ترسی از حریف هایی که از من بزرگتر بودن نداشتم” همچنین جک ما همانند سایر کودکان دارای علایق و سرگرمی های خاصی بود. او علاقه­­ی زیادی به جمع آوری جیرجیرک ها و دیدن جنگیدن آن ها داشت و از طریق صدای آن ها فادر به شناسایی نوع و اندازه جیرجیرک ها بود.

پس از آنکه ریچارد نیکسون، رییس جمهور آمریکا، در سال ۱۹۷۲ از هانگجو بازدید کرد، زادگاه جک ما به یک مرکز گردشگری تبدیل شد. به عنوان یک نوجوان، جک ما صبح ها زود از خواب بیدار می شد تا به هتل اصلی شهر برود و به گردشگران تور بازدید از شهر را در قبال آموزش زبان انگلیسی ارائه دهد. نام مستعار “جک” توسط یکی از گردشگران به او داده شده است.

 

شرایط تحصیلی

بدون هیچ گونه پول و ارتباطی، تنها راهی که جک ما می توانست در پیش بگیرد، تحصیلات بود. بعد از اتمام دبیرستان، او برای رفتن به کالج درخواست داد، اما دو بار در امتحان ورودی کالج رشد شد. پس از گذراندن تحصیلات عالی، در نهایت در سومین امتحان قبول شد و به آموزشگاه تربیت معلم هانگجو رفت. او در سال ۱۹۸۸ فارغ التحصیل شد و برای مشاغل زیادی درخواست استخدام ارسال کرد.

قبل از استخدامش به عنوان یک معلم انگلیسی، بیش از دوازده رد صلاحیت شغلی از جمله کی اف سی دریافت کرد. جک ما ارتباط بسیار خوبی با شاگردانش داشت و رضایت زیادی نسبت به شغل معلمی داشت، هر چند او تنها ۱۲ دلار در یک ماه در یک دانشگاه محلی دریافت کرد.

 

داستان آشنایی با اینترنت

جک ما تجربه ای در خصوص رایانه یا برنامه نویسی نداشت، اما در سال ۱۹۹۵ زمانی که برای اولین بار در طول سفرش به آمریکا از اینترنت استفاده کرد، جذب آن شد. او به تازگی یک تجارت مترجمی را شروع کرده بود و برای کمک به یک شرکت چینی در خصوص حل مشکلات بانکی به این سفر رفته بود. اولین جستجو آنلاین جک ما “ماءالشعیر” بود، ولی هنگامی که متوجه شد هیچ ماءالشعیر چینی در نتایج جستجو نمایان نشد هیجان زده شد. سپس تصمیم گرفت تا یک شرکت اینترنتی برای چین تاسیس کند.

 

ورود به دنیای تجارت

اگر چه در دو پروژه اولیه اش شکست خورده بود، چهار سال بعد او ۱۷ تا از دوستانش را در آپارتمان اش جمع کرد و آن ها را متقاعد کرد تا در او و چشم اندازش برای یک بازار آنلاینی که “علی بابا” خطابش می کرد سرمایه گذاری کنند. این سایت به صادرکنندگان این اجازه را می داد تا لیست محصولاتی که مشتریان می توانند به طور مستقیم خریداری کنند را ثبت کنند.

به زودی، سرویس شروع به جذب اعضاء از سراسر جهان کرد. تا اکتبر سال ۱۹۹۹، شرکت علی بابا ۵ میلیون دلار از گلدمن ساکز و ۲۰ میلیون دلار از سافت بانک، به عنوان سرمایه دریافت کرد. جک ما در حضور جمعی از کارمندان گفت “ما از پسش بر می آییم، ما جوان هستیم و هرگز، هرگز تسلیم نخواهیم شد.”

جک ما همیشه حس شوخ طبعی را در علی بابا حفظ کرده است. هنگامی که این شرکت به اولین سود دهی اش رسید، جک ما به تک تک کارکنان یک قوطی برف شادی رشته ای داد تا هیجانات شان را خالی کنند. در اوایل سال ۲۰۰۰، زمانی که شرکت تصمیم گرفت تا پروژه Taobao را شروع کند، رغیب eBay، او تیمی متشکل از افرادی داشت که در زمان استراحت شان بر روی دستانشان می ایستادند تا سطح انرژی شان افزایش یابد.

در سال ۲۰۰۵، یاهو حدود ۴۰% از سهام علی بابا را به ارزش ۱ میلیارد دلار خریداری کرد. این عمل قدم بزرگی برای علی بابا به حساب می آمد درست در زمانی که علی بابا سعی داشت تا بر eBay در چین برتری یابد. اقدامی که پیروزی عظیمی برای یاهو هم محسوب می شد.

 

کناره گیری از سمت مدیریت

جک ما در سال ۲۰۱۳ از سمت خود به عنوان مدیر عامل کناره گیری کرد و به عنوان رئیس هیئت مدیره به فعالیتش ادامه داد. در ۱۰ سپتامبر، سهام علی بابا به صورت عمومی عرضه شد. جک ما در مصاحبه ای با CNBC اعلام کرد “چیزی که ما امروز به دست آورده ایم پول نیست. چیزی که ما به دست آورده ایم اعتماد مردم است.”

ارزش ۱۵۰ میلیارد دلاری سهام این شرکت بزرگترین پیشنهاد برای یک شرکت ثبت شده در تاریخ بازار بورس نیویورک به حساب می آمد. همچنان این مورد جک ما را ثروتمندترین مرد چین ساخت، با تخمین ارزشی حدود ۲۵ میلیارد دلار.

 

منبع: Business Insider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *